Grafik Tasarım

Metinlerin ve görsellerin, bir mesajı iletme kaygısı taşıyarak belirli bir uyum içinde algılanabilir hale getirilmesine grafik tasarım diyebiliriz. Grafik tasarım tanımının içine denge, hiza, ritim, oran gibi öğeler ekleyerek daha da zenginleştirebiliriz. Bir nevi algıyı şekillendirme sanatı da denebilir.

Grafik tasarımcı ya da grafikerlik günümüzde içi boşaltılmış bir iş kolu gibi gözüksede kazın ayağı hiç öyle değildir. Bana kalırsa sanattır ve inanın abarttığımı düşünmüyorum. Grafik tasarım dikkat ve yaratıcılık, gözlem ve yorumlama gerektiren işi iyi yapan için zor bir iştir. Örneğin bir yiyecek ürününü rakiplerinden ayırt edici özellik kazandıran, akılda kalıcı hale getiren, istek uyandırıcı, talep arttırıcı algı yaratan, daha çok satılmasını sağlayan ürünü yapan ustadan, fabrikadan çok ambalaj tasarımı, renklerin uyumunu, sunum şeklini ve müşteri algısında yaratacağı mesajı düşünüp yoğurmuş ve kanaat uygulamış tasarımcısıdır.

Grafik tasarımcı ürünlere kişilik kazandırarak müşterilerin algılarını yönetir. Ürünlere pazarda yer bulmalarını talep edilmelerini sağlar. Günümüzde grafik tasarım yapmak yapım aşamasında kolay gözüksede aslında bir çok sektöre hakim olmayı gerektirmektedir. Ürünlerin, müşterileri nasıl cezbettiğini tespit etmek grafik tasarımın ayrı bir boyutudur. Gözlem yapamayan tasarımcı yaptığı tasarımdan verim alamaz. Örneğin bir kuruyemişi hangi renk zeminin üzerine koyar ve resmini çekersem resme bakanın canı kuru yemiş çeker? Bu ve benzeri sorularda işin önemli boyutu konu olan ürün kadar çevresel faktörlerin algıya etkisini birlikte yoğurmaktan geçmektedir. İşte bu yüzden işi uzmanına bırakın, siz keyfinize bakın!

freelance-grafik-tasarımcı
grafik-tasarımda-renk
freelance-grafiker
Grafik tasarımın içinde tipografi, illüstrasyon, karikatür, ipek baskı, klişe, afiş, branda, pano, kitap, dergi, ambalaj, stand, web arayüz, kurumsal kimlik tasarımı gibi bir çok alt dallar ve uzmanlıklar mevcuttur. Grafik tasarım aslında her yerde uygulanmıştır. Grafik tasarımı sadece daha dikkatle bakarak her cisimde ya da her alette görebiliriz. Örneğin bir çakmakta, ayakkabıda, buzdolabında, lastikte, sokak lambasında bile grafik tasarım uygulanmıştır. Tabi artık endüstriyel tasarım denilse de işin özü her zaman grafik tasarımdır.

Grafik tasarımın önemi aynı sanat dallarında tartışıldığı gibi tasarlayanın verdiği değer kadar mı yoksa algılayanın algıladığı değer kadar mı bilinmez ancak bizim gibi işin ticari boyutu ile ilgilenenler için dikkat etmemiz gereken husus şudur;
Yapılan tasarım meyvesini topluyormu?
Grafik tasarım verimli olmuşmu?
Geri bildirimler olumlulumu?
İşte bu sorulara pozitif yanıtlar alıyorsak, grafik tasarımcı için grafik tasarım gerçekleşmiş demektir.

Grafik Tasarımda Fark Yaratan Unsurlar

Grafik tasarım bizim için her yerde her zaman yaptığımız rutinimiz, refleks olarak tasarım yaparken uyduğumuz kuralları şöyle sıralayabiliriz;

Renk Uyumu

Renkler tasarımın en önemli ve en dikkat edilmesi gereken kısmıdır. Renkler insanları etkilediği gibi insanların algılarını da etkiler ve şekillendirir. Dolayısıyla renk vermek istenilen mesajın en büyük parçasıdır. Grafik tasarım yaparken renklerin kullanımı bazen tasarımın bile önüne geçmektedir ancak en verimli tasarımlar renk ve tasarımın birbiriyle uyum içinde gerçekleştirildiği tasarımlar olmuştur.
Grafik tasarım yaparken doğru renk kullanımı ile ürünleri farkedilebilir, hatırlanabilir, okunaklılığını arttırabilir, tanınmışlığını ve ününü arttırabilirsiniz.

Hatadan Korkmamak

Grafik tasarım yaparken daha önceden oluşturulmuş ve beynimize işlenmiş doğru işler ister istemez bizim yeni işlerimizdede davranış ve tasarlamamıza etki eder. Bu etki çoğu zaman yararlı olsada bizi yaratıcılıktan uzak tutar ve rutine hapseder. Bu nedenle hatadan korkmayarak gerektiğinde yanlış yaparak ve bu yanlışı farkederek elde edilen tasarımlar hep daha verimli ve orjinal işler olmuştur. Hata yapmaktan korkmayan, yanılmaktan korkmayan tasarımcı zamanla kendi hatalarını farkederek yeni alışılagelmemiş fikirler üretebilir. Müşterisine özgün işler sunarak hem kendini hemde işini geliştirmiş olur. Biz egrafiktasarım.com olarak standarların getirdiği kuralları yok sayarak tasarım yapar ancak yapılan tasarımı değerlendirirken standartlarıda baz alırız böylece verimli olabilecek olanın hangisi olduğunu yorumlama fırsatımız ve özgün işler üretme şansımız olur.

Amaç

Her tasarımın bir amacı vardır ve işin en önemli noktası amaca uygun tasarım yapmaktır. Bazen özgünlüktür bazen geri bildirim almak baze ise satış arttırmak. Bazen yaşlı gözler farkedebilsin diye yüksek kontrastlı renkler kullanırız bazen çocukların dikkatini çeksin diye cıvıl cıvıl bu nedenle işin en önemli kısmı amacı, hitap edeceği hedef kitlesidir. Grafik tasarım yapılırken hedef kitlenin sosyal yapısı, kültürel birikimler, demografik özellikler gibi bir çok konu daha tasarıma başlamadan kafamızda süzgeçten geçer ve tasarım bu yönergelerde şekillenir.

freelance-grafik-tasarim

Freelance grafik tasarımcı olarak biz küçük büyük demeden her tasarıma aynı özeni göstererek aynı kriterlerde biçimlendirerek sonuca ulaşıyoruz. İşinizi işimiz biliyoruz ve hakettiği değeri veriyoruz. Freelance grafik tasarım yaptırmak isteyen müşterilerimiz bize iletişim bölümünden ulaşabilir ve yaptığımız işleri "biten işler" bölümümüzden inceleyebilir. Her bütçeye uygun grafik tasarım yaparak sadece acele işleri kabul etmediğimizi belirtmek isteriz. Lütfen işiniz acele ise bizi tercih etmeyiniz.